Златото съществува от хилядолетия. През всички епохи заможните хора на своето време са знаели, че златото е неразделна част от богатството на поколенията. То покрива трите изисквания към парите: съхранение на стойност, средство за размяна и разчетна единица.
Всичко това прави златото основен паричен метал, което го отличава дори от другите ценни метали. Среброто е използвано като паричен метал в продължение на векове. Въпреки това в днешно време то е предимно индустриален метал.
Едно от основните предимства на златото е липсата на counter party риск. Може да се каже, че криптовалутите също притежават подобна характеристика. Те обаче зависят от наличието на захранване и състоянието на хардуера. Златото не зависи от прекъсвания на електрозахранването или проблеми с цифровата инфраструктура.
Напомням, че универсални активи няма. Биткойнът също има своите силни страни, а златото има своите недостатъци. Те обаче не са предмет на днешната дискусия. Темата днес е как да инвестираме в злато чрез финансови активи.
Преди да дам моята гледна точка по темата, нека да видим фундамента на пазара на злато. Причините, поради които смятам, че цената на златото вероятно ще достигне $5,000/унция до края на 2030 година, са:
- В дългосрочен план: Ние сме твърде недалновидни и не обичаме да се учим от историята. Златото (и среброто) не за първи път пътува от запад на изток. През епохата на Великите географски открития вицекралство Перу се превръща в център на световния добив на злато и сребро. Сребърната мина Потоси в днешна Боливия е основен източник на богатство за Хабсбургската империя. Голяма част от това злато и сребро пътува към Изтока в замяна на подправки и платове. Така Азия натрупва значителни златни резерви за сметка на Европа. Смятам, че отново се намираме в подобна ситуация – страните от БРИКС изкупуват все повече злато. Китай е водещият фактор, по същия начин както по времето на Испанската корона.
- В средносрочен план: Нарастващата геополитическа ентропия е в полза на златото. Тя е основната причина Изтокът да трупа златни резерви. В определен момент допускам, че Западът ще се събуди от своите “либерални и зелени” мечти, осъзнавайки важността на енергийната независимост и стабилните пари. В резултат ще се втурне към фундамента – злато и енергия.
- В краткосрочен план: По-ниските лихвени проценти (за известно време) ще предизвикат нова ротация на активи от фиксирана доходност към акции и злато. Механиката на този процес е проста. Колкото по-ниски са лихвените проценти, толкова по-високи са цените на облигациите и толкова по-ниска е доходността им. Така рисковата премия между рисковите активи и тези с фиксиран доход се свива, което мотивира инвеститорите да търсят по-добра възвръщаемост спрямо поетия риск.
Казаното в горните точки разглежда търсенето. От друга страна, добивът на злато страда от същите проблеми, добре познати на мината индустрия: липса на мащабни нови открития, недостиг на персонал и почти нулев CAPEX. Така предлагането е сравнително ограничено.
В обобщение, през следващите години търсенето на злато ще нараства, за сметка на предлагането. Основният двигател е Изтокът.
При пазара на злато трябва да се отчете и друг факт. Политически коректно казано – деликатната намеса от страна на JP Morgan и лондонските bullion банки. Това обаче е история за друг път. Днес ще се съсредоточим върху две основни неща: търсенето и предлагането.
Бичата хипотеза не е достатъчна да инвестираме в злато. За да изразим дадена идея, ние разполагаме с много инструменти. На кой от тях да се спрем зависи от целите и опита на ползващия го.
За разлика от индустриалните метали, при златодобивната индустрия имаме повече алтернативи за инвестиции – роялти и стрийминг компании, предприятия, финансиращи минни компании (различни роялти и стрийминг) и продавачи на физическо злато.
Умишлено изключвам физическото злато, тъй като то служи за други цели. Повече за основните принципи на инвестиране във физическо злато съм описал в следната статия: Злато 101.
Да се върнем на финансовите активи. Ако сме дълги злато имаме на разположение следните инструменти:
- Пряка експозиция към злато чрез ETN, ETC, ETF, фючърсни договори или кол опции
- Експозиция чрез акции на mining majors
- Експозиция чрез акции на junior miner and developers
- Експозиция чрез акции на компании, финансиращи златодобивните предприятия (роялти и стрийминг, алтернативни финансиращи институции)
- Експозиция чрез акции на продавачи на физическо злато
- Най-ликвидните компании от изброените предлагат и кол опции.
Всяка алтернатива има своите плюсове и минуси. Съответно тя е подходяща за определен профил на инвеститора, като се вземат предвид целите, склонността към риск и опита на последния.
Големите златодобивни компании са добре познати затова и няма да повтарям добре известни факти. Едно нещо обаче си струва да се спомене – те имат огромно предимство пред по-малките, тъй като предлагат ликвидни кол опции.
Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.
Това прави имена като Agnico Eagle, Barrick Gold и Newmont отличен избор за LEAPS call стратегията. Разбира се, при специфични съображения. Освен ликвидност, трябва да търсим опции с имплицитна волатилност под 40% и изтичане през следващите 12-18 месеца.
Силата на кол опциите на mining majors е, че получаваме потенциала за растеж на junior miner, но с лимитирания (в контекста на минното дело) риск от спад на голяма компания. Което ще рече, постигаме асиметричен risk reward, комбиниран с по-високи шансове за успех.
Junior miners също могат да бъдат печеливш залог. Но не трябва да забравяме, че тези фирми имат много общо с малките корабни компании (пазарна капитализация под $100 милиона): прекомерно емитиране на акции, спорна отчетност и щедри възнаграждения за мениджмънта.
Поради гореизброените причини, повечето Junior miners не стават. Те носят твърде много неизвестни неизвестни, които във всеки един момент могат да се превърнат от страхотна идея в епична загуба.
И все пак, ако имаме задълбочени познания по геология и корпоративни финанси, тогава си струва да прегледаме Junior miners. Аз самият разбирам от геология дотолкова, че да не се загубя в презентациите на минните компании, но не и до такава степен, че да анализирам техните технически доклади. А именно там се крие аналитичното предимство (или неговата липса) при инвестиции в малки миньори. Само така шансът от избирането на грешната компания спада значително. Обаче, ако не покриваме и двете изисквания, големите минни компании са по-разумният избор.
Компаниите за роялти и стрийминг са друга привлекателна идея. При тях доброто познаване на геологията не е предпоставка за взимане на аргументирано решение. Освен това известни имена като Franco Nevada и Wheaton Precious Metals предлагат и ликвидни кол опции.
Както при минните компании, така и при роялти фирмите, има такива с пазарна капитализация под $100 милиона. Тоест отново попадаме в зоната на здрача, изпълнена със съмнителни предприятия с още по-съмнителни мениджъри и акционери.
На пръв поглед финансовите компании изглеждат атрактивни. Те инвестират в дългови и хибридни ценни книжа на минни предприятия. Обобщено, тези фирми не целят парични потоци, макар да генерират и такива от купонни плащания, а капиталова печалба.
Обаче при анализ на повечето такива компании, се оказва, че те са просто дойни крави за своите основни акционери. Palisades Gold е ярък пример за това. Въпреки обещаващата презентация, изпълнена с бодри цитати, реалността е различна, отчитайки резултатите на Palisades, размерът на консултантските възнаграждения и щедрите заплати и компенсации.
И не на последно място, може да заложим на златото чрез продавачи на монети и кюлчета. A-Mark е компания, която си струва да се разгледа.
За разлика от минното дело, това е бизнес, който не се нуждае от материални активи и интензивни капиталови инвестиции. Един от недостатъците е малкият марж в диапазона 1-2%. И все пак A-Mark отбелязва впечатляващ годишен ръст на приходите през последните пет години.
От 2020 г. насам A-Mark се представя по-добре от всички финансови инструменти за злато. Графиката по-долу сравнява:
- Mining majors: Barrick Gold и Agnico Eagle
- Royalty and Streaming majors: Franko Nevada и Wheaton Precious
- Alternative financing: Palisades
- Bullion Seller: A-Mark
- ETN с ливъридж: DB Gold Double Long ETN
- Спот цена на златото
A-Mark превъзхожда всички конкуренти със значителна разлика. Това не означава, че тя е най-добрият начин за залагане на злато, нито че ще донесе същите резултати в бъдеще.
Целта на днешната статия е да даде идеи как да яхнем бичия тренд при златото чрез финансови активи.
Вярвам, че златодобивните компании спрямо златото са невероятно подценени. Графиките по-долу сравняват VanEck Gold Miners (GDX) и VanEck Junior GoldMiners (GDXJ) спрямо цената на златото.
Компаниите, включени в GDXJ, вече не са junior, както подсказва името. Повечето от тях притежават и управляват няколко мини. Въпреки това те са по-малки от компаниите, включени в GDX.
Обобщено, на този етап златодобивните компании предлагат изразена асиметрия в наша полза.
Имал съм много превъплъщения като пазарен участник. Тествал съм различни инструменти, стратегии и активи, докато разбера какво не работи за мен. Всичко това струваше скъпо във финансов и емоционален план. Обаче тези провали са стъпала по пътя на моето израстване на пазарите.
На един етап от моя път бях клинично-апокалиптичен златен буболек. Цялото портфолио се състоеше от акции на златодовивни компании плюс физическо злато. И както при всяка крайност, и в този случай се оказах в грешка.
Резултатът беше пропуснати ползи, съпроводен с излишно философстване. Но в същото време научих страшно много за златодобивната индустрия и по-конкретно какво да НЕ правя и какво да правя. Днешната статия описва част от тези уроци.
Прогнозата ми е, че златото ще достигне $5,000 за унция до края на настоящото десетилетие. Съответно значението на златото като генератор на алфа ще нараства. Днес ви представих основни начини как да заложим на бичи тренд при златото, посредством финансови активи.
В заключение припомням, че няма универсални активи, инструменти и подходи. Има единствено такива, подбрани според целите и опита на пазарния участник.
Супер статия. За out fhe money кол опции ли става въпрос? С каква Делта?
Поздрави