Обзор на пазара – седмица 32

Пазарните шокове дават изява на крайностите – първо на великата Баба Меца, че идва краят на света, а после на вечните бикове, вярващи че единствената посока на пазара е на север.

Изминалият понеделник е показателен пример. Пророците на разрухата не закъсняха да ни напомнят, че идва епичен пазарен срив и това е само началото. А два дена по-късно вестителите на инвестиционната утопия, вече забравили за понеделника, пророкуват вечен просперитет.

Посредственост на кубици. Едните продават страх, а другите обещания.

Хората забравяме, че бъдещето става настояще, а настоящето минало. Така, гледайки назад, ние се концентрираме върху времевата линия, която вече е факт. За останалите възможни изходи дори не се замисляме.

Това, че една ситуация се е разиграла по определен начин изглежда очевидно от дистанцията на времето. Смятаме, че дадено събитие настъпва поради това, че има най-голяма вероятност за това. Грешка.

Това, че настъпването на сценарий Х е с вероятност 1% не означава, че не може да се случи. Съответно вероятност от 90% не ни гарантира случване. И все пак събитие X (пазарен срив) е настъпило. Тъй като то вече е минало, ние го третираме като събитието с най-голямо тегло, игнорирайки всичко останали възможности.

По същия начин анализираме и последващото възстановяване. Интерпретираме спада на волатилността след понеделника като единственият възможен развой на нещата.

Не знаем колко много не знаем. Обаче дори това не знаем.

Играта на пазарите изисква от нас да мислим в сценарии, които своевременно да актуализираме с нова информация.  

За дните до 18/09, когато е следващата среща на ФЕД за лихвите, разглеждам три възможности:

  • Сценарий 1: Пазарът завършва корекцията и продължава нагоре. Вероятност да се случи около 10-15%.
  • Сценарий 2: Сривът продължава и от корекция преминаваме към мечи пазар. Този вариант е с вероятност около 30%. Доскоро неговото тегло беше значително по-малко, обаче през последните десет дена той се премести от възможен към правдоподобен.
  • Сценарий 3: Корекцията става по-дълбока, но не преминава в мечи пазар. Съответно с приближаването на 18/09 пазарът вероятно ще продължи движението си на север поради очакванията ФЕД да свали лихвите. На този сценарии приписвам най-голямо тежест – около 60% вероятност да се случи.

Описаните варианти ги формулирах след затварянето на сесията миналия петък, тоест преди драмата в Япония. Разпределението на вероятностите не се е променило.

Най-голямо тегло приписвам на продължаване на корекцията (сценарий 3) – малък спад и/или рейндж през следващите седмици – преди бичият пазар да продължи. След пикова волатилност пазарите преминават в режим на затихващи колебания – цените се движат с намаляваща амплитуда.

Допускам, че пазарите може да опитат тест на последното дъно от понеделника, преди да продължат нагоре. Напомням, че това е най-вероятен сценарий (в моите очи), а не гарантиран.

Най-малко тегло приписвам на сценарий 1, при който корекцията е вече завършена и трендът продължава нагоре още тази седмица. Това също не значи, че този сценарий е невъзможен.

Обобщено сценарии 1 и 3 описват продължение на бичия пазар. В единият случай корекцията продължава още няколко седмици, докато в другия вече е завършила. Сумарно шансовете са на страната на биковете.

Нека да кажем и няколко неща за мецаните. Допреди няколко седмици на мечи сценарий в рамките на 2024 г. преписвах малко тегло (под 10%), тоест възможен към правдоподобен сценарий, но не и вероятен.

Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.

Седмичен бюлетин

Няколко фактора ме провокираха да актуализирам хипотезата си: по-високата безработица, структурната инфлация и кривата на доходността. Напомням (и на себе си), че тези променливи не са всесилни, както се твърди.

Дори Sahm Rule, описващо връзката между безработица и рецесия, бе изтупано от прахта като 100% success rate индикатор. Обръщането на кривата на доходността по същия начин се цитира като zero fail rate индикатор. Посочените наблюдения предстои да бъдат тествани. Казаното не игнорира полезността на Sahm Rule или Yield Curve Inversion. То ни напомня, че картата не е местността.

Въпросните индикатори подсказват доколко е възможна рецесия, а не че ще има такава. От другата страна променливи като броя граждански полети и брой поръчки за тежкотоварни камиони продължават да нарастват. Това не е много „рецесионно“.

Да обобщя за мечките. Шансовете за навлизането в мечи пазар до края на 2024 г. се повишиха, дотолкова, че са по-конкретно измерими, но не и с толкова, че да са най-вероятен сценарий.

Очаквам, че до края на годината мецаните (най-вероятно) ще са така.

Когато създаваме прогнози за пазарите е задължително да актуализираме хипотезата си спрямо новопостъпилата информация. Сривът на Никей е подходящ пример.

Понеделник сутринта Япония „избуши кочината“, казано на висок академичен език. Волатилността се покачи с над 100% в рамките на няколко часа. Случващото се ни напомни, че кери трейда на йената е едно от слабите места на световната финансова система.

Той попада в категорията познато непознато. Това, което не знаем, че не знаем, е събитието, което би предизвикало панически разпродажби. Работата е там, че глобалната финансова система има още слаби точки. За някои знаем, а за други нищо не подозираме.

През Август има още какво да се обърка. Например, слаб отчет на NVIDIA. Ако това стане факт, ще промени разпределението на вероятностите и мецаните може да слязат от дървото.

Обобщено, всяка наша прогноза за пазара е предпоследна. За да оцелеем, ние трябва да сме адаптивни – винаги да сме готови да погребем дори най-аргументираните си тези, ако новопостъпилите данни го изискват.

А сега накъде?

Седмичната свещ се очертава да затвори на зелено, което е знак, че корекцията наближава своя край и че цената или ще се задържи в рейндж през следващите седмици, или ще обърне нагоре.  

Този рейндж е отлична възможност за покупки с премерен риск и близки стопове. Това, че Баба Меца е на дървото не значи, че не може да слезе.

И ето няколко идеи – щатски банки и Global Equities.

Банките в САЩ са рекордно подценени спрямо широките щатски индекси. В среда на структурна инфлация лихвите ще останат високи задълго (дори да има няколко понижавания). Тоест банките ще печелят все по-добре.

Следващото уравнение илюстрира, казаното:

Inflation -> rising cost of capital -> rising bank’s profit margins -> rising return on equity -> rising bank’s valuation

Г20 пазарите (без САЩ) в голямата си част се търгуват на атрактивни коефициенти. Към момента съотношението на Global Equities спрямо SP500 е достигнало три стандартни отклонения. С други думи, НЕщатските акции са изключително евтини спрямо щатските.

Като сектори и индустрии аз се насочвам към старата икономика – банки (отново), енергия, мини. Развиващите се пазари предлагат много възможности и в трите индустрии.

И в заключение на днешния по-различен пазарен обзор едно напомняне за важността на емоциите и управлението на риска в инвестирането.

Не спирайте, да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.

Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.

Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.

Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.

Сподели:Investo Facebook ShareInvesto Linkedin Share

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Седмичен бюлетин