Шок и ужас. В България има не само илюминати, но и рептили. И Мишо от ТКК-то е един от тях. Лицето Михаил Стоянов е бил де факто и де юре съдружник с Натаниел Ротшилд. Но спирам с жълтинките дотук. Все пак днешната статия не се нарича “Истории за маса с Мишо”.
Старата икономика върви ръка за ръка със старите пари. Става въпрос за Ротшилд и банки, Круп и стомана, Рокфелер и петрол.
Старите династии са една от любимите ми теми за изследване. Освен известните имена, има и фамилии, които са потайни, но също толкова интересни. Сирийско-ливанската банкерска фамилия Сафра е пример за такава. Обаче, накрая на деня Ротшилд остава синоним на глобално богатство.
И същественият въпрос е: Как мога да инвестирам с Ротшилд?
На този етап има една и половина налични опции. Първата е инвестиционният тръст RIT Capital Partners (LSE: RCP), а половинката са широка категория взаимни фондове, управлявани от Edmond de Rothschild Group.
Преди години имаше повече опции: Rothschild & Co и Edmond de Rothschild S.A, но двете банки станаха частни. В една от тези компании, Rothschild & Co, Мишо от ТКК-то беше съдружник с Ротшилд. И така, докато банката не бе напълно придобита от компании, контролирани от Ротшилд и в последствие беше делистната от парижката борса. Съответно другата компания, Edmond de Rothschild Group, стана частна няколко години по-рано – през 2019 г.
Днешната статия ще ви запознае с единствения наличен вариант да сме съдружници на Ротшилд. А именно чрез компанията RIT (Rothschild Investment Trust) Capital Partners.
Rothschild Investment Trust
Всичко в RIT говори за история, капитали и власт. Седалището на компанията се намира в Spencer House в Лондон, едно от малкото останали градски имения в Лондон, строени през 18ти век. На това му се казва офис сграда, а не като новите претенциозно безлични бизнес сгради. За справка следната снимка:

RIT е основана през 1961 г. от Джейкъб Ротшилд като „Rothschild Investment Trust“. През 1980 г. възниква конфликт между Джейкъб Ротшилд и Евелин де Ротшилд, тогавашен ръководител на „N M Rothschild & Sons“. Евелин изтегля средствата си, инвестирани в „Rothschild Investment Trust“, и забранява на тръста да използва Rothschild в името си.
Джейкъб напуска управителния съвет на N M Rothschild & Sons и поема пълен контрол върху Rothschild Investment Trust. Няколко години по-късно компанията купува „Great Northern Investment Trust“ и е преименувана на „RIT & Northern“. Шест години по-късно Джейкъб трансформира предприятието в публично търгуван инвестиционен тръст – „RIT Capital Partners“.
Компанията е включена в индекса FTSE 250 на Лондонската фондова борса и е и един от най-популярните инвестиционни тръстове в Обединеното кралство. Стратегията на тръста е широко диверсифицирана по теми, региони и стратегии. Следната графика показва основните теми, включени в портфейла на компанията.

Трите носещи стълба на портфейла са публично търгувани акции, частни инвестиции и некорелирани стратегии. Публично търгуваните акции и частните инвестиции съставляват почти 80% от портфейла. Останалата част е разпръсната между материални активи, стратегии за абсолютна възвръщаемост и държавни облигации.
Сред публично търгуваните имена в портфолиото на RIT има любопитни открития като Golar LNG и Talen Energy Corporation. По-значимите позиции обаче са в големи имена като Mastercard и Amazon.
Най-големите акционери на RIT са:
- Натаниел Ротшилд: 20.7% дял
- Фондация Ротшилд: 10.8% дял
- J. Rothschild Capital Management Ltd.: 8.6% дял
- Evelyn Partners Group Ltd: 5.5 % дял
- Five Arrows Ltd.: 4.7 % дял.
Свързаните с Ротшилд физически и юридически лица притежават почти 50 % от собствения капитал на RIT. Купувайки дори една акция на RIT, ние се превръщаме в съдружници на Ротшилд.
Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.
Предимството на инвестиционните фондове и тръстове е определянето на тяхната нетна оценка на активите на един дял. Смятаме стойността на позициите в публично търгуваните компании, използвайки наличната пазарна информация.
Проблем възниква, когато портфолиото включва инвестиции като private equity/venture capital/private credit, в случая на RIT посочени като частни инвестиции. Алтернативните стратегии също са предизвикателство за оценка, защото те са делегирани на външно управляващо дружество и в отчета на фонда или тръста е посочена само общата експозиция, но не и теглата и позициите в тези портфейли.
Ситуацията с RIT е точно такава. Повече от половината портфейл е алокиран към частни инвестиции и алтернативни стратегии. Това прави адекватната оценка на нетните активи на компанията невъзможна. За целта ще си служа с данните, публикувани от RIT. Те показват, че акциите на RIT се търгуват с 27% дискаунт спрямо NAV.

Тази значителна отстъпка означава, че инвеститорите могат да закупят акции на RIT за 73% от стойността на нейните нетни активи. През по-голяма част то времето, акциите на компанията се търгуват с премия спрямо NAV, както е видно от графиката долу вляво. Отстъпката от 27% се дължи на неяснотата относно представянето, риска и оценката, присъщи за частните инвестиции в портфейла на фирмата.
Представянето на RIT изостава от широките индекси през последните няколко години. Основен фактор за слабите резултати са частните инвестиции. Тяхното тегло в портфолиото се увеличи на 35.9% от NAV през последните две години, предизвиквайки опасения относно ликвидността, риска и оценката на портфейла на RIT.
При частните инвестиции информационната асиметрия е силно изкривена в ущърб на инвеститорите, така че трябва да приемаме посочените в презентацията на RIT стойности с доза скептицизъм. Разбира се, този проблем не е специфичен за RIT. Всички фондове и тръстове, участващи в частни инвестиции, са изправени пред тази пречка.
Ръководството на RIT планира да намали експозицията към частни инвестиции до 25-33% от NAV през следващите две години като мярка срещу слабото представяне на компанията.
За да бъда обективен, трябва да отбележа и предимствата на частните инвестиции. По своята природа те са конквексни, тоест те предлагат изключителна асиметрия в полза на инвеститорите. За всеки рискуван долар не рядко като инвеститори можем да спечелим десет и повече долара. Цената обаче е ниският Success Rate, съответно и високият Fail Rate. Често от десет такива сделки 8 или 9 завършват безславно с пълна загуба на капитала. Разглеждам частните инвестиции като кол опция върху (потенциално) успешни бизнеси, без срок на изтичане.
RIT има дълъг опит в затварянето на печеливши private investments сделки. Смятам, че значителната отстъпка от NAV се дължи повече на влиянието на негативния наратив, отколкото на фундамента на компанията. Инвеститорите екстраполират, че тръстовете, и особено тези с експозиции в частни инвестиции, ще бъдат неатрактивни и в бъдеще. От друга страна те игнорират предимствата на този тип компании и особено на RIT.
Една от причините да харесвам RIT е, че компанията активно изкупува обратно свои акции, използвайки дискаунта спрямо NAV.

Обратното изкупуване е отличен инструмент за създаване на стойност, когато е изпълнено правилно, т.е. акциите се изкупуват с отстъпка от нетната стойност на активите. Така всички показатели на акцията нарастват.
Ние като инвеститори търсим да купим атрактивни активи на промоция, чиято оценка има перспектива за растеж. Съответно има два начина да се увеличи стойността на нашата инвестиция. Първият е NAV на компанията да се покачва, а вторият е бройката на акциите на фирмата да намалява в резултат на обратно изкупуване.
В случая с RIT второто условие, обратно изкупуване, е изпълнено. Смятам, че през следващите тримесечия стойността на нетните активи на компанията тепърва ще се покачва. Така ще имаме две от две – нарастващ NAV и намаляващ брой акции.
Обратните изкупувания са привлекателни не само защото увеличават NAV на акция. Те повишават и доходността от дивиденти. RIT не разпределя впечатляващи дивиденти, но заедно с обратните изкупувания се получава не лоша доходност, която частично компенсира за поетия риск.
Инвестирайки в RIT, ние получаваме атрактивен портфейл с отстъпка от нетната стойност. Само по себе си това е необходимо, но не достатъчно условие за инвестиционно решение. Имаме нужда от искра, която да промени мнението на пазарните участници за компанията. В ролята на каталисти имаме обратни изкупувания и очаквано преструктуриране на портфейла.
А като бонус имаме пълното право да се хвалим, че сме съдружници на Ротшилд.
Заключителни мисли
Старата икономика – банки, мини, кораби – е отново на мода. Един от неортодоксалните, но логични подходи е да инвестираме заедно със старите пари.
За съжаление Rothschild & Co вече е недостъпна за нас. Казвам за съжаление, защото тази компания е една от най-добре менажираните инвестиционни банки в Европа, реализирайки резултати, съпоставими с големите в САЩ като J.P. Morgan.
Добрата новина е, че ние разполагаме с RIT. С 27% отстъпка от нетната стойност на активите, ние получаваме разнообразен портфейл с инструменти и стратегии, които не са достъпни за нас, простосмъртните.
Това беше първият епизод от приключенията ми в света на старите пари. С тази статия слагам началото на серия от публикации на тема как да инвестираме със старите династии като Круп, Сафра, Аниели и други. Очаквайте скоро още статии по темата.
Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.
Доста интересно…благодаря за труда и отделеното време.
Моля 🙂
Не разбирам, защо избягваш BOIL ((газ).
Всяка зима акция от $45 отива на 100$ за два, три месеца на 100$
Благодаря за коментара.
BOIL звучи като перфектната идея за отиграване с кол опции, купени лятото и изтичащи Март следващата година. Тази година съм изтървал влака. За следващия цикъл го слагам в watch листа.