Обзор на Пазара Юни Месец: Критични Минерали

Волатилността е функция на цикличността. Индустрии като корабоплаване, минно дело и енергетика са присъщо циклични, следователно волатилни. Това ги прави екстремно рискови за неподготвените пазарни участници.

Обаче монетата има и друга страна.

MPT (Модерна Портфолио Теория) постулира, че основен измерител за риска е стандартното отклонение, т.е. историческата волатилност на даден актив. Въпросната теория има слабости и интерпретацията на ролята на волатилността е една от тях.

Волатилността не е мярка (само) за риска, но и за потенциала за растеж. Освен това тя е и един от елементите на невъзможната триада на инвеститорите.

Една инвестиция никога не може да ни осигури и трите: висока абсолютна възвръщаемост, ниска волатилност и висока ликвидност. В най-добрия случай получаваме две от три, като плащаме с третото.

Моята цел на пазарите е двуцифрена алфа и висока ликвидност, което означава, че волатилността е неизбежна. А и както казах, за мен тя не е враг, а приятел, когато говорим за циклични бизнеси.

Говорейки за волатилност, веднага ми идва наум един от най-турбулентните пазари, където дневни движения с двуцифрена амплитуда са норма, а не изключение.

Става въпрос за добива и преработката на критични минерали. Това е широка категория руди, която включва всичко – от познатия цинк до екзотики като волфрам. За справка долната графика от щатското министерство на енергетиката.

Това е юнското издание на прегледа на пазара. Днес разглеждам три от рудите, които попадат в категорията критични минерали – платина, уран и мед.

През последните няколко седмици акциите на компании, добиващи платина, отбелязаха значителен ръст.

Междувременно инвеститорите в редкоземни елементи, антимон и волфрам реализираха смесени резултати.

Тази дисонанс е чарът на минното дело. Минната индустрия е всичко друго, но не и хомогенна. В един и същи момент можем да наблюдаваме епичен бичи пазар при един вид руда, докато при друг – разрушителен мечи пазар.

Залагам, че платината и металите от платинената група ще продължат да се представят отлично през следващите няколко тримесечия. Дефицитът на платина се задълбочава през последните две години. Следната графика казва всичко.

Наблюдаваме капиталовия цикъл в действие. Ниските цени посяват семената на недостига, който от своя страна води до по-високи цени.

От началото на 2025 г. платината, паладият и родият са набрали скорост:

И трите метала имат своите особености. Въпреки това те имат повече прилики, отколкото разлики. Основната прилика, е че повече от 85% от платината в света идва от пет мини, управлявани от четири компании, разположени в две провинции в Южна Африка. От друга страна, около 45% от паладият в света идва от едно находище, Norilsk Talnakh, в Сибир.

Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.

Седмичен бюлетин

Концентрацията на добива в две страни и шепа мини е предимство за инвеститорите, защото предлагането зависи само от няколко фактора. Уравнението има малко променливи и прогнозирането на бъдещото предлагане е значително по-малко трудно, сравнено примерно с пазара на мед, където има много повече фактори на ниво компании, мини и държави.

Предвид ескалацията в Украйна, санкциите върху вноса на платина и паладий от Русия са отново на дневен ред. Обаче има и още нещо, Русия също може да наложи ограничения върху износа към неприятелски държави. Подобно на урана и рядкоземните елементи, металите от платинената група са геоикономическо оръжие.

Нека кажем няколко думи за урана. Последните няколко тримесечия бяха трудни за инвеститорите в бизнеса с добив и преработка на уран.

От началото на годината акциите на компаниите от бранша бяха забравени от всички. После дойде 23 май 2025 г. и указът на Доналд Тръмп за стимулиране на ядрената енергетика. Той приоритизира ядрените мощности и съпътстващата екосистема като основен фактор за сигурността и отбраната на страната.

Говорим за три ключови елемента в голямата игра – центровете за данни, ядрената триада и енергийната инфраструктура. Наличието на трите осигурява безспорно геополитическото предимство. Съответно тяхната липса гарантира роля на подчинен, а не на подчиняващ, в геополитическия шах.

За ИИ биковете уранът е отличен начин да се заложи на темата дата центрове. Уравнението е просто. Центровете за данни консумират умопомрачително количество енергия.

Прогнозите са, че делът на АЕЦ като източник на енергия за дата центровете ще се удвои през следващите няколко години. В същото време, прогнозите за нарастващата роля на ВЕИ като източник на енергия за центровете за данни е преувеличена.

Последните имат нужда не само от колосално количество ток, но и от стабилен фактор на мощността. Фотоволтаиците и ветрогенераторите не могат да осигурят това. Или казано по друг начин, лъвът няма как да се храни с трева.

Моят сценарий с най-голямо тегло е, че ролята на АЕЦ и мощности, работещи с LNG, ще нарасне значително повече, отколкото МАЕ (Международна Агенция по Енергетика си мисли, или иска да си мисли.

След почти година тишина, указът на Тръмп беше нужната искра, която провокира интереса на инвеститорите към добива на уран. За урана, както и за всички критични минерали, продължителна скука, следвана от импулсно изменение на цената, е стандарт. В рамките на няколко седмици цената може да се удвои, провокирана от събитие каталист, а след това да остане непроменена в продължение на тримесечия.

Подобно на паладия, ролята на Русия в производството на ядреното гориво е критична:

•    Рафиниране: 37% от целия уран се рафинира в Русия

•    Обогатяване: 44% от целия уран се обогатява в Русия

•    Добив: над 10% от урана в света се добива в Русия

В зависимост от развитието на войната в Украйна, ограниченията върху износа на уран отново са на дневен ред.

Сега нека преминем към един от най-популярните и недооценени метали, Dr. Copper. Миналата седмица донесе добри новини за проекта Pebble, едно най-големите неразработени находища на мед в света. Проектът се намира в Аляска и щатското министерство на екологията наложи вето върху неговото развитие.

През последните дни обаче има явна промяна спрямо бъдещето на довива на руда и фосилни горива в Аляска.

За минните и енергийните компании това е повече от добре дошло. Northern Dynasty Minerals (NYSE: NAK) е фирмата, която разработва Pebble. И така, с малки стъпки компанията се приближава към успех с разработването на Pebble.

От победата на Тръмп цената на акциите на NAK се е утроила, а от началото на годината досега е отбелязала ръст от над 100%:

За сравнение, акциите на големи имена като Freeport McMoran (NYSE: FCX) и Southern Copper (NYSE: SCCO) отбелязват малък ръст.

Очаквам големите компании да наваксат, следвайки (потенциалното) покачване на цената на медта. Нека сега да видим как се представя тя.

Имаме потвърден пробив над обърнатата формация „Глава и рамене“ на месечната графика. Съответно свещта за май е корекция след пробива. Подобни конфигурации са в полза на инвеститорите – вероятността за по-високи цени през следващите месеци нараства за сметка на вероятността за по-ниски цени.

В заключение, ще споделя една идея за това как да заложим на бичи сценарий за медта. FCX е един от най-лесните начини да се инвестира в мед. Освен това компанията предлага разнообразни и ликвидни опции.

Ценовото движение на акциите на Фрийпорт все още не дава сигнал за влизане с големи обеми. Цената се намира под 12-месечната пълзяща средна (MMA) и е в близост до значително ниво на съпротива.

При тези условия бих започнал с малка позиция (под 30 базисни пункта риск) с DOTM кол опции, изтичащи през януари 2027 г.

Ако цената успее успешно да затвори над $48.00/акция, бих обмислил и позиция в акции.

Това беше докладът за критичните минерали за юни. Следващата седмица се връщаме към плаващата енергийна инфраструктура и ще си говорим за нефтени платформи и спомагателни корабчета (OSV).

Не спирайте да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.

Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.

Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.

Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.

Сподели:Investo Facebook ShareInvesto Linkedin Share

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Седмичен бюлетин