Обзор на Пазара Май Месец: Южна Америка

Достатъчно добър анализ, комбиниран с адекватен тайминг и размер на позицията, е за предпочитане пред брилянтен анализ с неадекватни тайминг и размер. Умението кога и колко да купим дългосрочно отличава печелившите от губещите пазарни участници.

Перфектният тайминг, при това систематично е невъзможен за постигане. Това, че няколко пъти сме уцелили връх или дъно е изключени, а не правило.

Обаче достатъчно добър, или по-скоро по-малко грешен, е постижима цел. Техническият анализ е един от инструментите с чията помощ да си отговорим на въпроса кога да (не) купуваме. Обаче той не е единствен.

Наличието на събитие каталист е фундаментът на event driven инвестирането. В случая търсим събитие с достатъчен интензитет, което да провокира пазарните участници да променят мнението си. Това събитие е искрата, която ни казва две неща – първо, да разберем, че има събитие, което ще провокира пазарните участници да преоценят дадена компания. Второ, ще знаем кога е най-малко неподходящият момент да купим, тоест въпросният тайминг.

Разбира се, не всички каталисти са еднакви. Аз ги разделям в две категории:

  • Фиксирани събития: датата на тяхното случване е предварително известна. Подобни събития са избори, съдебни дела или корпоративни промени.
  • Нефиксирани събития: датата на случване на тези събития не е известна. Това, което знаем, е периодът, в който очакваме тяхното настъпване. Такива събития са нарастващ дефицит на суровини, военни конфликти и политически реформи.  

Even driven е сред фундаменталните принципи, на които се базира моят инвестиционен процес. Съответно, един от пазарите, където търся Алфа, е синоним на политически промени и event driven идеи на макро ниво.  

Става въпрос за Южна Америка – континентът с най-нисък геополитически риск, но и най-турбулентен вътрешнополитически климат. Тук честата и интензивна смяна на политическите режими, типична за Южна Америка, е търсенето събитие каталист.

Днешната статия е обзор на Южна Америка. На фокус са Чили и Бразилия.

Първите пет месеца бяха супер за инвеститорите в Южна Америка. Чили, следвана от Аржентина, Бразилия, Колумбия и Мексико, реализира двуцифрен ръст.

През Ноември 2025 г. в Чили ще се проведат президентски избори. Догодина избори ще има в Бразилия и Колумбия. Изборите са търсената искра. Колкото повече наближават, толкова повече ще се засилват пазарните реакции.

Показателен пример е Аржентина през 2023 г. Към момента Чили следва подобна пътека, макар че страната стартира от значително по-добра политикономическа позиция. Не е изненада, че най-бързите коне сред чилийските акции са банките. Като свръхпроводник на икономиката, те са първите, които усещат промяната в бизнес климата.

Banco de Chile (NYSE: BCH) достигна нов връх преди седмица, а Banco Santander Chile (NYSE: BSAC) я следва плътно.

Както споменах, изборите са Ноември, съответно очаквам бичият тренд да се запази през следващите тримесечия. Ако следващият чилийски президент е про-бизнес, играта ще премина във втора фаза. За справка, отново Аржентина, но през 2024 г.

Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.

Седмичен бюлетин

Сега да изместим фокуса към най-голямата икономика в региона – Бразилия. Страната е водещ износител на петрол, желязна руда, боксит, соя, захар и ред други суровини. Според това къде се намираме в цикъла на суровините, тази зависимост може да бъде благословия или проклятие.

Основният външно-търговски партньор на Бразилия е Китай. Или казано на трейдърски език, Бразилия е заела дълга позиция в Китай. Допускам, че през следващите тримесечия това ще се отплати добре, отчитайки монетарните и фискални стимули, инициирани от ККП.

Още един фактор прави бразилските акции атрактивни – те са явно подценени дори спрямо средните стойности за региона.

Бразилският пазар се търгува на долната граница на 15 годишния рейндж, отчитащ Price to Earnings.

За разлика от Чили, Бразилия предлага множество варианти за инвеститорите в САЩ и ЕС. Пример са бразилските банки – огромна част от тях се търгуват на щатски и европейски борси.

Нека да видим как се представят основните играчи в банковата индустрия през последните няколко месеца.

Лидерите като ITAU Corpbanca (NYSE: ITUB), Banco Santander Brasil (NYSE: BSBR) и Banco Bradesco (NYSE: BBD) водят парада. Изоставащите са NU Bank (NYSE: NU), и Banco do Brasil (US OTC: BDORY).

Бразилските енергоразпределителни дружества също заслужават няколко думи. Някои от тях достигнаха дългогодишни върхове през изминалите седмици.

Бразилия преминава през мащабно обновяване на енергийната инфраструктура в страната. Цената на акциите на компаниите от бранша отразяват положителните очаквания за бъдещето.

А сега да слезем в дълбокото. Бразилия е на опашката в региона и под нивата, препоръчани от СЗО за брой лекари на 10,000 души. Следната карта показва броя лекари на глава от населението по държави.

Макар да е десетата икономика в света, според тази класация Бразилия се конкурира със страни от Африка и Близкия Изток. Силна демография, икономически растеж и попътни макро ветрове ще предизвикат трансформация на здравната система в страната. С покачването на стандарта на живот, бразилците ще търсят по-добро здравеопазване. А това означава все повече квалифицирани медицински кадри.

По време на златна треска не се втурваме към мините, а продаваме кирки и лопати. В случая с бразилската здравна система не търсим да инвестираме в болници, а в учебни заведения, които подготвят бъдещите лекари.

Езотерична идея: Afya Limited (NYSE: AFYA).

Недостатък на южноамериканските пазари е дефицитът на атрактивни опции. Изключения са Бразилия и донякъде Аржентина.

Две от големите имена в Бразилия, Gerdau (NYSE: GGB) и Vale (NYSE: VALE), са на радара ми за дългосрочни позиции. Всяка от двете компании има предимства и недостатъци.

Първата разлика е наличието на ликвидни опции на Vale, докато GGB предлага малко и неатрактивни опции. Представянето на Vale зависи пряко от състоянието на китайската икономика. С други думи, колкото по-добре е Китай, толкова по-печеливша е Vale. Докато Gerdau, от своя страна, работи основно в Западното полукълбо, като САЩ и Бразилия са основните пазари. И двете държави са започнали да обновяват инфраструктурата си, а това пряко се отразява на търсенето на стомана.

И двете компании се намират на ключови ценови равнища.

При потвърден пробив над тези нива, вероятностите и risk reward ще бъдат на наша страна.

На този етап се озъртам да отворя позиция във опции на Vale, изтичащи Януари 2027 г.

Gerdau, както споменах, няма какво да предложи, когато говорим за опции. Според развитието на ситуацията в Бразилия, може да заема малка позиция в акции.

Това беше преглед на пазара Южна Америка. Следващата седмица темата ще бъде моят любима – морски транспорт. 

Не спирайте да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.

Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.

Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.

Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.

Сподели:Investo Facebook ShareInvesto Linkedin Share

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Седмичен бюлетин