Пазарът продължава да прави това, което умее най-добре: да се движи в посока, която причинява най-много болка на най-голям брой пазарни участници.
Освен това тази седмица станахме свидетели на силата на вирусната информация, съчетана с алгоритмите за търговия. Само с един туит този акаунт провокира няколко трилиона долара да сменят собственика си за половин час.

Още по-интересно става, когато отчетем доходността на щатските държавни ценни книжа. Тя се повиши значително през последните три сесии. А целта е да се задържи под 4.0%.

Облигациите могат да ни кажат много за поведението на акциите. По този повод Джеймс Карвил има какво да каже:
“Смятах, че ако има прераждане, искам да се върна като президент или папа, или като най-великия бейзболист. Всъщност искам да се преродя в пазара на облигации. Така можеш да респектираш всекиго.”
Покачването на доходността подсказва, че сътресенията далеч не са приключили.
Тогава какво трябва да направим? Да изпаднем в паника и да продадем всичко? Със сигурност не. Обаче и другата алтернатива – да останем парализирани от страх – също не е удачна. Това, което трябва да направим, е да следваме нашия план. Това е единственият начин да останем в играта. Като инвеститори основният ни приоритет е оцеляването, а след това идва растежът.
В днешната статия споделям мнението си за пазарите и някои идеи за инвестиране. Ще прочетете за връзката между корелация, гравитация и инструменти с фиксирана доходност.
Но преди да преминем към интересните неща, нека да видим какво ми казват картите Таро за посоката на пазара.
Напомняне: в инвестициите (и прогнозирането) ние сме в грешка до доказване на противното. Следователно приемете следващите параграфи с няколко дози скептицизъм.
Сценариите
Имам три сценария за следващите три месеца. Първият е пазарът да продължи пътя си надолу и СП500 да достигне 4,000 – 4,500 следващите няколко седмици. Теглото на този сценарий остава на 35%-45%.
При дълбоки пазарни сривове облигациите и привилегированите акции са по-атрактивни от обикновените акции. Причината е, че те имат присъща стойност. Но не само това – техните емитенти са задължени да разпределят дивиденти/лихви.
Давам и пример. През Март 2020 г., при К19 краша, привилегированите акции на Tsakos Energy се търгуваха за $12.00 при номинал от $25.00 и доходност от 9.00% (спрямо номинала). В резултат на спада тези акции донесоха 19% доходност на година плюс над 100% потенциална капиталова печалба при продажба. Всичко това при нисък риск от пълна загуба на главницата.
Вторият сценарий е по скучен – пазарът влиза в режим на волатилен рейндж. Теглото на този вариант също е непроменено – 35%-40%. В този случай ще използвам всеки спад да направя добавка по текущите позиции в критични минерали и съдебни дела.
Не изключвам напълно и изненадващо завръщане на биковете. Последните дни ни напомнят две неща: да очакваме неочакваното и за силата на изменящия се наратив.
В този ред на мисли, положително събитие каталист като търговско споразумение между Китай и САЩ може да върне топката в полето на биковете. Но засега приписвам най-ниско тегло на този сценарий, 10%-20%.
Напомням, че тези стойности не са абсолютни, а още по-малко прецизни. Те показват относителната тежест на всеки сценарий.
Небичите сценарии водят. Това означава, че ще търся идеи с ниска корелация спрямо пазара и притежаващи център на тежестта.
Време е за физика за инвеститори. В следващите редове ще ви покажа каква е връзката между корелация, гравитация и инвестиции.
Корелация и гравитация
Продължителните мечи пазари са асансьор към ада за нашия емоционален и финансов капитал. Има обаче активи и инструменти, които не се влияят толкова от пазарните настроения. Такива са непопулярните отрасли, компании и стратегии. Ярък пример за последното са идеи, базирани на съдебни дела.
Тези видове позиции не зависят от представянето на индексите. Те правят това, което си знаят, без да се вълнуват от пазарите. Разбира се, това е нож с две остриета. Същите тези идеи по време на бичи пазар също правят това, което си знаят.
Съответно, ако нямаме катализиращо събитие на хоризонта, в случая съдебно решение, пак можем да понесем загуби, въпреки че пазарите се представят добре. Казано с прости думи, въздействието на каталиста има по-голямо тегло от това на пазарите.
В моя портфейл има позиции, попадащи точно в категорията “съдебни дела”. Те обаче не са единствените event driven позиции в портфолиото. Обобщено към тази група спадат:
- Критични минерали
- Съдебни дела
- Корпоративни облигации
Инструментите с фиксиран доход и съдебните дела имат още едно предимство. Те притежават център на тежестта, тоест имат гравитация. Какво означава това?
Мислете за номиналната стойност на облигацията като за център на тежестта. Няма значение каква е цената на облигацията преди датата на падежа. Казаното важи за инвеститорите в облигации, които ги държат до падежа или до изкупуването им. На този ден емитентът трябва да изкупи обратно облигацията по нейната номинална стойност. Така, с наближаването на падежа, цената на облигацията ще се доближи до номиналната си стойност, т.е. законът за гравитацията в действие.
Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.
Съдебните искове също имат предварително зададен размер. В случая размерът на иска е центърът на тежестта. В зависимост от хода на делото, цената на акциите на ищеца ще се преближава или отдалечава от притегателната точка – размера на иска.
Ако пазарната капитализация на компанията ищец е 50 млн. долара, а искът е оценен на 500 млн. долара, центърът на тежестта е 500 млн. долара. Ако съдебното решение е в полза на нашата компания, нейната пазарна капитализация ще гони тези 500 млн. долара.
Идеите с ниска корелация и център на тежестта ще стават все по-атрактивни, особено в светлината на нарастваща несигурност. И така, нека да видим как изглежда моя списък за пазаруване.
Кризисни идеи
Това е моят списък с покупки в случай на по-дълбок срив. При такъв сценарий активите, които предлагат най-добър risk reward и вероятности (в моите очи), са инструментите с фиксирана доходност.
Списъкът ми включва привилегировани акции, облигации и няколко common equity идеи:

Корабоплаването и енергетиката доминират. Всички посочени имена в областта на морския транспорт имат отлични финансови отчети, което значително намалява кредитния риск и повишава сигурността на дивидентите.
New Fortress (NFE) и B. Riley (RILY) са друга история. И двете предприятия имат проблеми и попадат в категорията distressed debt. И все пак техният кредитен риск не е толкова висок, колкото предполага пазарът. Най-важното е, че и двете идеи предлагат адекватна доходност до падежа, която компенсира поетите рискове.
Следващата тема са танкерите. Продуктовите танкери стават все по-интересни при тези цени на акциите. Следната графика показва защо:

Графиката показва колко подценени са компаниите, притежаващи продуктови танкери. Те се търгуват с огромни отстъпки спрямо PNAV. Към момента можем да купим качествена плаваща стомана за по-малко от 60 цента за долар.
Две минни компании са начело на списъка. Panthera Resources (PAT) е залог върху съдебен иск. Guardian Metal Resources (GMET) залага на възраждането на минното дело в САЩ. Тя притежава голям проект за добив на волфрам в САЩ.
Списъкът включва Tidewater (TDW) и Transocean (RIG). И двете компании се търгуват доста под 12-месечната си пълзяща средна. На този етап покупка на техни акции е прибързана. От друга страна, RIG предлага атрактивни инструменти с фиксирана доходност. В зависимост от това колко надолу слезе пазарът, облигациите на RIG може да намерят място в портфейла ми.
Това беше моят списък за пазаруване в деня на Страшния съд. Не го третирайте като препоръка. Използвайте го единствено като генератор на идеи.
Заключителни размисли
Мечите пазари са по-забавни от бичите. Благодарение на срива от последните дни, епични мемета се появиха на бял свят.

Валтер Блумбър е лицето, което провокира бруталния суинг на индексите преди два дена. За справка вижте първото изображение в статията.
Да обобщим. Първо без паника. Цел номер едно е запазването на капитала, чак след това гоним растеж. Напомням, че оцеляването е предпоставка за растеж, а не обратното.
След това намираме подходящите инструменти, за да изразим хипотезата си за пазарите. Активите с ниска корелация/висока гравитация са безценни алфа генератори в случай на продължителен мечи пазар. Корабоплаването и енергетиката са отлична стартова точка за търсещите.
Не спирайте да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.
Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.
Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.
Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.