Достатъчно добър анализ, комбинирана с подходящ тайминг, дългосрочно побеждават брилянтен анализ с посредствен тайминг.
Невъзможно е да определим „префектния“ момент, но е постижимо да изберем достатъчно добър (или по-малко грешен). Техническият анализ е отличен инструмент за определяне на тайминга. Обаче той не е единствен.
Друг отличен метод за подбиране на адекватен момент за влизане е Event-driven investing. Добре аргументираната инвестиционна хипотеза съдържа три елемента: изявени макро трендове, атрактивен фундамент и събитие каталист.
Триъгълникът на огъня е отлична аналогия за същността на event driven инвестирането. За да започне процес горене, са нужни следните три съставки: кислород, гориво и искра. Макро трендовете са кислородът, фундаменталните показатели на компанията са горивото, а събитието каталист е искрата, която предизвиква процеса горене или движението на цената на акциите в нашия случай.
Наличието на събитие каталист, тоест искра, ни казва две неща. Първо, знаем че има събитие, което (вероятно) ще доведе до преоценка на акциите на компанията. Второ, кога най-вероятно ще се случи това или пословичния тайминг.
Разбира се, не всички събития каталисти са еднакви. Аз ги разделям на два основни типа:
- Фиксирано събитие: събитие с предварително известна точна дата, като например избори, съдебни решения или корпоративни промени.
- Плаващо събитие: събитие с предварително известна времева рамка, т.е. месеци или седмици, като например промени в търсенето/предлагането на стоки, очаквани политически решения или военни конфликти.
Event driven инвестирането е задължителен компонент от моя инвестиционен процес. Нека сега го разгледаме на практика.
Northern Dynasty Minerals
Април тази година цената на медта направи силен пробив над $4.0/lb. Това се отрази положително на акциите на компании, добиващи и преработващи мед.
Northern Dynasty Minerals (NAK) е една от най-интересните компании в бранша. NAK е собственик на най-голямото неразработено находище на мед и злато в света – Pebble в Аляска. То е от калибъра на мината Grasberg на Freeport McMoRan.
Следващата графика от Mining Intelligence сравнява най-големите медни находища, които са в процес на разработка. Пебъл води категорично с 37 милиона тона ресурси.
Компанията е в процес на издаване на разрешителни за изграждане на мина. Обаче през последните 20 години тя среща постоянни спънки.
Причината е, че две трети от този период щатската администрация бе доминирана от Демократите. Последните са блюстителите на всички безумни реформи като започнем от джендър идеологията, минем през вината на белия човек и стигнем до екологията. Абсурдите и в трите направления са достигнали епични мащаби, което от своя страна е реалната пречка за състоянието на щатската икономика.
Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.
NAK са потърпевши по линия на екологията. Разработването на мината Пебъл е спряно от EPA, макар на щатско ниво проектът да има пълната подкрепа на местната власт. През 2015 г. избирането на Тръмп даде надежда на инвеститорите, че проектът ще получи нужните разрешителни. Обаче прогрес нямаше. Настоящата администрация на Байдън влоши още повече нещата, следвайки Зелената Сделка и правейки САЩ зависим от вноса на критични метали от Китай и Русия.
В това време дефицитът на мед устойчиво нараства, следвайки светата троица на дефицита – липса на капиталови инвестиции, спадаща концентрация на руда и недостиг на квалифицирани кадри. От друга страна търсенето не само няма да спадне, а тепърва ще нараства. Причините са общоизвестни – екология, демография и геополитика.
Каква е моята хипотеза за NAK?
Моята хипотеза за NAK се основава на три събития каталисти, които са свързани едно с друго:
- Нарастващ дефицит на мед
- Потенциално избиране на президент републиканец
- Решение на Върховния/Окръжния съд, анулиращо ветото на Агенцията за Защита на Околната Среда (EPA) в САЩ.
Цената на медта от началото на годината плавно се покачва. В същото време избирането на президент Републиканец става все по-вероятно. Особено след опита за убийство на Доналд Тръмп, шансовете за успех на Байдън и Демократите все повече намаляват.
Комбинацията от силна цена на медта и президент Републиканец повишава шансовете третото събитие също да стане факт – решение на Върховния съд/Окръжен съд да анулира решението на EPA и проектът Пебъл да получи нужните разрешителни.
През 2016 г. имаше подобен сценарий с избирането на Тръмп, когато цената на акциите на NAK се покачи от $0.44 до $3.0 за няколко месеца заради очакването, че новата администрация щe даде зелена светлина на Пебъл. През периода 2016-2017 г. цената на медта се удвои, действайки като допълнителен ускорител.
За разлика от 2016 г., сега дефицитът на мед е структурен и имаме все по-фрагментиран свят. Тоест, САЩ имат все повече мотиви да развият собствени медни (и не само) находища. Проекти като Пебъл ще бъдат приоритет за развитие.
Колко струва NAK?
Нека да разгледаме само златните ресурси, притежавани от NAK. Inferred са унции, които вероятно са там, тоест има под 10% шанс да се трансормират в резерви, следователно да бъдат извлечени. Measured and Indicated имат 50% шанс да се трансформират в резерви.
Следната графика показва нагледно категориите ресурси и резерви.
Следвайки тези проценти, за да установя Plausible Reserves (в случая само за златото), използвам следната формула:
Plausible Reserves = 100%*Reserves + 50%*Measured and Indicated + 10%*Inferred
Пебъл все още няма завършен доклад, показващ резервите. Имаме само Measured and Indicated и Inferred ресурси. Следователно за Plausible Reserves (само злато) получавам 30.0 милиона унции злато.
Откриването на една унция злато и нейното доказване като резерви струва около $110. Пебъл се намира на етап дефиниране на резервите, тоест компанията все още не е разходвала тези $110. Обаче намирането и дефинирането на ресурси също струва пари. Според типа находище между $50-$70.
Допускам най-консервативния сценарий – разход по откриване и дефиниране на една унция злато като ресурси от $50. Или само златото, намиращо се в Пебъл, струва $1.50 милиарда, при това на този етап.
NAK има $12.7 милиона щатски долара текущи активи и $16.2 милиона щатски долара общи задължения. Нетната стойност на активите спрямо стойността само на ресурсите злато е $1.496 милиарда щатски долара. Пазарната капитализация на NAK е $204 милиона щатски долара. Следователно само златните ресурси на компанията се търгуват за $0.13 долара на всеки долар. Посочените сметки изключват основния актив на Пебъл – медта.
Аз не гоня окончателното съдебно решение (отмяна на ветото на EPA), а самото очакване, че проектът ще получи зелена светлина. Нека не забравяме, че очакванията, а не фактите, движат пазарите в период до 6-12 месеца. В този ред на мисли позицията ми в NAK е залог за засилващи се очаквания, че проектът Пебъл ще бъде разработен, породени от покачваща се цена на медта и смяна на властта в САЩ.
Не спирайте, да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.
Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.
Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.
Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.