Тръмп, тарифи, Китай. Три горещи теми в новинарския ефир. Какво означава това за инвеститорите?
Една графика казва всичко. Следното изображение показва какъв дял има Китай в износа на критични минерали и какъв дял има Китай във вноса на критични минерали в САЩ.

За мен това е графиката на десетилетието. Тя съдържа есенцията на бичата теза за критичните минерали.
Днес е време да поговорим за още един любопитен минерал – антимонът. Той попада в любимата ми категория на “простите” метали.

Цитат от статията „Четитирите вида суровини:“
Четирите категории стоки:
- Квадрант 1 (OPEX + прости): уран
- Квадрант 2 (CAPEX + прости): калай, PGM, волфрам
- Квадрант 3 (OPEX + сложни): въглища, втечнен природен газ, суров нефт
- Квадрант 4 (CAPEX + комплексно): мед, цинк, боксит, никел
Графиката не включва всички суровини. Нейната цел е да илюстрира коментираните днес принципи.
Колкото повече движещи се части има в системата, толкова по-трудно се изграждат правдоподобни прогнози. С други думи, шансовете да сме в грешка нарастват значително.
Антимонът принадлежи към втория квадрант, “прост” и CAPEX метал. Това означава, че можем да създадем правдоподобен сценарий за неговото бъдещо търсене и предлагане.
Да започнем със страната на предлагането.
Пазарът на антимон
Производството на антимон е съсредоточено в три държави и няколко мини. Най-големите производители са:
- Китай: 48%
- Таджикистан: 19%
- Русия: 18%
- Мианмар: 3.6%
- Австралия: 3.6%
Не е изненадващо, че пет от десетте най-големи мини са в Китай.

Производството на антимон в Китай намалява – от 60 000 МТ през 2020-2021 г. до 40 000 МТ през 2022-2023 г. В същото време Таджикистан се превърна в ключов играч, като през 2023 г. стана вторият по големина производител.
А след като през септември 2024 г. Китай наложи ограничения върху износа на антимон, значението на Таджикистан тепърва ще се увеличава. Въпреки това таджикските мини далеч не са достатъчни, за да покрият нарастващия дисбаланс на пазара. Отново геополитиката има роля.
Ситуацията с Таджикистан напомня на тази с Казахстан и урана. Значителна част от износа на уран на Казатомпром отива за Китай. Страните по древния Път на коприната са в сферата на влияние на Китай и Русия. Казахстан и Таджикистан са ярки примери за това.
Компании със значителни китайски интереси управляват мините за антимон в Таджикистан. Едно от изключенията е Anzob LLC, дъщерно дружество на Comsup Commodities Inc., американска минна компания. Да подчертая, Таджикистан най-вероятно няма да спаси положението; с други думи, да покрие нуждите от антимон на ЕС/САЩ.
Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.
И не само това. Русия е третият по големина производител на антимон. В обобщение, около 62 % от световните доставки идват от Китай и Русия. Други 18 % идват от страна, която е под тяхното влияние.
На всичкото отгоре се намираме в разгара и на икономическа война. Контролът на предлагането на критични минерали е ефективно геоикономическо оръжие. ККП знае това и го полза активно във външната политика на Китай.
Кой е идеалният минерал в ролята на геоикономическо оръжие?
Той трябва да покрива две изисквания:
- Китай задоволява 100 % от нуждите си с местно производство, т.е. не разчита на внос.
- Китай потребява значителна част от производството, т.е. приходите от износ не играят решаваща роля тук.
По този начин ККП балансира риска и печалбата. През август 2024 г. Китай обяви ограничения върху износа на антимон и свързаните с него продукти. Рестрикциите влязоха в сила на 15 септември 2024 г. Цената на антимона не закъсня с реакцията си.

Първоначално тя скочи до 26 500-27 000 USD/тон към средата на септември 2024 г. Това е 115% увеличение на годишна база и 12% скок от обявяването на рестрикциите. През последните месеци цената на антимона се повиши още повече, достигайки почти 50 000 USD/тон през Февруари 2025 г.
Но ограничаването на износа на антимон не е първото подобно действие. През последните години Китай наложи рестрикции на износа на графит, германий и галий. Моментът на поредните рестрикции е повече от перфектен.
Намаляването на доставките на критични минерали при растящ геополитически хаос е отличен асиметричен залог за ККП, казано на трейдърски език. Вредите, причинени от затруднения достъп до критични минерали на нейните конкуренти, значително надвишават цената, платена от китайската икономика.
Обобщено предлагането на антимон изглежда така: концентрирано производство в три държави и нарастващи ограничения на износа. Нека сега да разгледаме търсенето.
Световният пазар на антимон е оценен на 2.3 млрд. долара през 2024 г. Очаква се търсенето да продължи да расте със значителни темпове. Оценките варират от 5.53% до 7.4% CAGR за периода 2024-2030 г.

Търсенето зависи от няколко индустрии. Производителите на огнеупорни материали са най-големите потребители на антимон, като на тях се пада почти половината от търсенето. Антимонът се използва широко и в отбранителната и автомобилната промишленост. Нарастващите разходи за отбрана, навлизането на електромобилите и демографските промени в страните от глобалния Юг са дългосрочните двигатели зад нарастващото търсене на антимон.
Пазарът на антимон е перфектният сценарий за инвестиция в старата икономика: дефицит, продиктуван от свито предлагане, нарастващо търсене и наличие на събитие каталист.
Заключителни размисли
За разлика от базовите метали като медта или цинка, нишовите метали като антимона са екстремно волатилни. Това се дължи на факта, че тези пазари са всичко друго, но не и ефективни.
Не че другите пазари са, разликата идва от степента на неефективност. Колкото по-малък и специализиран е един пазар, толкова по-неефективен е той. За мен това е предимство, а не недостатък. В пазарната неефективност се крие пословичната Алфа.
Антимонът е непопулярен, но практичен начин да заложим на темата търговски войни. Днес изложих основите на моята теза. Следващата седмица ще представя и няколко къде да търсим Алфа в индустрията за добив и преработка на антимон.
Не спирайте да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.
Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.
Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.
Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.