Инвестициите в суровини са магистрала към ада за неподготвените. Обаче за подготвения пазарен участник те са сред най-атрактивните пазари.
Играта е проста, но не е лесна. В същото време легендата гласи, че успешното инвестиране в суровини, и не само, се крепи на някаква „тайна“. Тайна няма.
Пазарите предлагат три неща: несигурност, усилия и болка. И не само това – въпреки вложените време, пари и усилия, печалбите не са задължителни. Така, че цел номер едно е да оцелеем.
Няма как да успеем ако не познаваме правилата на играта. А всеки пазар има свои собствени. С днешната статия представям суровините от неочакван ъгъл.
След нейното прочитане няма да станете новия Джим Роджърс. Целта ми е друга – да ви помогна да оцелеете на един от най-трудните и в същото време най-атрактивни пазари.
Видове суровини
И аз преди години си мислех, че пазарът на суровини е лесен. Смятах, че има едни пари, които само чакат Мишо да отиде да ги вземе. Не бях далече от истината. Пари имаше, при това на една ръка разстояние, но за другата страна по сделката.
Разбрах, че без да познавам задълбочено пазара работа там нямам. Последва дълъг път на четене, практика и провали, докато разбера какво да НЕ правя. След това дойде по-малко трудната част, какво да правя.
Какво да правим може да се опише с фразата ментални модели. Те са инструментите, с които анализирам пазара. Аналитичната рамка, която днес ви представяме е един от тях.
Суровините могат да се класифицирани в четири категории:
- Сложни: пазари с много подвижни части
- Прости: пазари с малко подвижни части
- OPEX: суровини, които попадат в категория оперативни разходи
- CAPEX: суровини, които попадат в категория капиталови разходи
Нека да разгледаме всяка категория.
Прости срещу сложни
Простите суровини са тези, чиито пазари се доминират от няколко участници. Предлагането и търсенето са концентрирани в няколко страни, компании, мини.
Такива пазари са уранът, PGM (platinum group metals) и калаят. Добивът на уран се доминира от четири държави (Казахстан, Намибия, Австралия и Канада), PGM – от две (Южна Африка и Русия), а калай – от четири (Китай, Мианмар, Индонезия и Перу).
Изключването на една мина от уравнението ще доведе до мигновен недостиг. Пример за това е урановата мина Cigar Lake на Cameco през 2006 г. Нейното затваряне бе една от причините за предходния бичи пазар на уран.
От друга страна, търсенето на уран зависи основно от една индустрия – ядрената енергетика. А тя не зависи от състоянието на световната икономика. Дори по време на криза светът се нуждае от електроенергия.
PGM се използва предимно в автомобилната индустрия. За разлика от АЕЦ, автомобилната индустрия, а оттам и търсенето на PGM, следва плътно световната икономика. Въпреки това, имаме пазар доминиран от една индустрия в ролята на купувач.
Простите суровини имат следното предимство: прогнозирането на дефицит/излишък е по-малко сложно (а не по-лесно) сравнено със сложните пазари.
Сложни суровини са тези, които има множество участници както в търсенето, така и в предлагането (в сравнение с простите). Изкопаемите горива са ярък пример за това.
Добивът на суров петрол, природен газ и въглища не е концентрирани, колкото този на PGM или уран. Дори по времето на Седемте Сестри пазарът на петрол е бил по-диверсифициран от този на добива на платина или уран в днешно време.
Търсенето на изкопаеми горива има голям дял в световната икономика. Още по-интересно става ако разгледаме детайлите. Търсенето на газ и петрол нараства на Изток, докато производството на Запад. Друг пример за въглищата.
Търсенето на въглища може да се раздели на производство на стомана и производство на енергия. Както виждате имаме пазар с много променливи, които трябва да се вземат предвид.
Медта е друга сложна суровина. Пет държави контролират по-голямата част от производството: Чили, Китай, Перу, Демократична Република Конго и САЩ.
Обаче търсенето на мед е тясно свързано със състоянието на световната икономика. Казано по-просто, за разлика от урана и PGM, където една или две индустрии консумират над 90% от добива, търсенето на мед зависи от множество сектори на икономиката.
Това не означава, че инвестициите в изкопаеми горива или мед не си заслужават. Акцентирам на тяхната комплексност. Само така ще сме наясно каква игра играем и съответно ще можем да подберем подходящи инструменти.
Заглуши шума, чуй сигнала. Абонирай се за Инвесто седмичен бюлетин.
OPEX срещу CAPEX
Петролът е OPEX суровина . Капиталовият разход за покупка на автомобил е началото. Трябва да заредим гориво, ако искаме да експлоатираме автомобила. Покупката на кола е пожелателна, докато на гориво не е.
Друг пример е уранът. Построяването на АЕЦ струва няколко милиарда евро. В този случай OPEX суровината е уранът. Няма ли уран, няма GWh.
Капиталовите инвестиции не са задължителни (до известна степен). Не е задължително да се инвестираме в АЕЦ или в нов автомобил. Въглищните централи и старата ни кола ще свършат работа. Обобщено, капиталовите инвестиции могат да се отлагат… докато не могат.
Оперативните разходи обаче не са по усмотрение. Разходите за гориво са неизбежни, за да реализираме възвръщаемост от нашите капиталови инвестиции. Другият вариант е да оставим нашите материални активи да се обезценяват прогресивно, а същото време изплащаме тяхната покупка и страдаме от пропуснати ползи.
Нека да дадем още една гледна точка. Нефтените платформи са CAPEX, докато офшорните спомагателни кораби (OSV) са OPEX. Нефтените платформи са чудесни, но не са задължителни.
След като платформата е на място, тя трябва да се обслужва и поддържа. Тази задача се поема от OSV-тата. Пожелателните капиталови инвестиции водят до задължителни оперативни разходи.
Нека сега да сглобим голямата картина.
Заключителни мисли
Една снимка е равна на хиляда думи. Днешната статия може да се обобщи в едно изображение.
Четирите категории стоки:
- Квадрант 1 (OPEX + прости): уран
- Квадрант 2 (CAPEX + прости): калай, PGM, волфрам
- Квадрант 3 (OPEX + сложни): въглища, втечнен природен газ, суров нефт
- Квадрант 4 (CAPEX + комплексно): мед, цинк, боксит, никел
Графиката не включва всички суровини. Нейната цел е да илюстрира коментираните днес принципи.
За предпочитане е да се фокусираме в квадранти 1 и 2. Това не означава, че няма Алфа в петрола, медта или в компаниите, които ги добиват. Разликата е в сложността на пазарите сравнение с тези в 1 и 2.
Колкото повече движещи се части има в системата, толкова по-трудно се изграждат правдоподобни прогнози. С други думи, шансовете да сме в грешка нарастват значително.
Представената рамка представлява карта на пазара на суровини. Използвайте днешната публикация като генератор на идеи, нищо повече.
Не спирайте да бъдете любопитни. Асиметрични инвестиционни идеи се крият навсякъде. Ако търсиш съмишленик в тяхното намиране, “Отвъд Бета” е за теб.
Той предлага портфолио и анализи на институционално ниво. Примерният портфейл включва всички необходими параметри за ефективно управление на риска, а в месечните доклади ще откриете асиметрични инвестиционни идеи от цял свят. Точно като описаните в днешната статия – енергия, суровини, развиващи се пазари.
Ако искаш да имаш достъп до такива идеи, разгледай абонамента Отвъд Бета.
Всичко описано е единствено с образователна цел и не представлява съвет за покупко-продажба на ценни книжа.
Винаги интересно и оригинално съдържание поднесено на разбираем език. Благодаря за всичко.
Благодаря за добрите думи!